Stal jest niezwykle popularnym materiałem, który stosuje się do wykonywania wielu przedmiotów, wykorzystywanych w codziennym życiu. Największą wadą stali i wszystkich elementów wykonywanych ze stopów żelaza jest stosunkowo mała odporność na warunki atmosferyczne. Czytaj dalej
Archiwum miesiąca: luty 2013
Okleiny modyfikowane Zagłoba
W naszych domach i mieszkaniach wiele przedmiotów wykonanych jest z drewna. Każdy z nas upiera się, że posiada drewniane meble i drewniane drzwi. Prawda jest taka, że niewiele z naszych sprzętów wykonano z litego drewna. Nie oznacza to wcale, że są one gorszej jakości. Drewno jako takie nie jest trwałe, ulega wypaczeniom i pęknięciom. Źle na nie wpływają zmiany wilgotności oraz temperatury powietrza. Producenci mebli z litego drewna starają się, aby ich wyroby były wytrzymałe, ale na pewne rzeczy zupełnie nie mają wpływu. Nawet najlepiej zakonserwowany surowiec będzie się zmieniał wraz z upływem czasu.
Większość trwałych i odpornych mebli oraz drzwi jest wykonana z płyt, na które są nanoszone okleiny modyfikowane. Są one wykonane z naturalnego drewna, specjalnie przetworzonego, by spełniało najsurowsze wymagania użytkowników. Dzięki obecności fizeliny, produkowanej z włókien sztucznych, charakteryzują się dużą elastycznością, która pozwala na pokrycie nimi nawet najwymyślniejszych kształtów. Okleiny modyfikowane świetnie się nadają do opasek drzwiowych, listew przypodłogowych, a także na okładziny ścienne.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że tego typu okleiny pokrywają też wiele instrumentów muzycznych. Od okleiny naturalnej odróżnia je brak słojów oraz defektów charakterystycznych dla klasycznego drewna. Ze względu na swoje pochodzenie, takie okleiny są też w pełni ekologiczne. Powierzchnia pokryta okleiną modyfikowaną ma jednolity kolor oraz wzór, co sprawia, że wygląda niezwykle estetycznie.
Wywrotki do transportu materiałów sypkich
Pomysł na skonstruowanie wywrotki powstał na początku ubiegłego stulecia, w kanadyjskim Nowym Brunszwiku. Pierwszy pojazd ciężarowy z podnoszoną ładownią skonstruował w 1920 roku Robert T. Mawhinney. Pomysł opierał się na podnoszeniu skrzyni liną nawijaną na bęben dzięki korbie, napędzanej siłą ludzkich mięśni. Do dzisiaj pomysł sprawdza się znakomicie. Oczywiście dane korby i przekładnie zastąpiły nowoczesne siłowniki hydrauliczne. Zmieniło się również to, że współczesne wywrotki mają możliwość wysypywania ładunku przez burtę tylnią lub boczną.
Dzisiejsze wywrotki pełnią te same funkcje. Umożliwiają transport materiałów sypkich. Podnoszona skrzynia ładunkowa pozwala na błyskawiczne wysypanie całości ładunku, co znacznie oszczędza czas potrzebny na rozładunek. Wywrotki połączone z koparko ? ładowarkami pozwalają na błyskawiczne przewiezienie w inne miejsce dużych ilości piachu, żwiru lub gruzu. Najpotężniejsze wywrotki służą do przewożenia urobku w kopalniach odkrywkowych. Te monstrualne konstrukcje są tak duże i ciężkie, że nie są dopuszczone do ruchu ulicznego, bo niszczyłyby drogi.
Największą nowością wśród tego typu pojazdów są wywrotki hybrydowe. Wielu miłośników motoryzacji może przyjąć z niedowierzaniem fakt, że połączenie silnika wysokoprężnego i elektrycznego może napędzać auto ciężarowe. W prace nad pojazdami wykorzystującymi napęd alternatywny mocno zaangażowana jest firma Renault Trucks, która oferuje auta napędzane przy udziale elektryczności lub gazu ziemnego. W chwili obecnej pojazdy hybrydowe Renault Premium Hybrys Tech testowane są jako auta transportowe i wywrotki.
Bramy garażowe
Każdy z nas budując dom stara się o to, by był on odpowiednio ocieplony. Niestety istnieje wiele elementów, które przy nieodpowiednich decyzjach mogą powodować dość duże straty ciepła, a co za tym idzie znacznie podnosić koszty ogrzewania domu. Nie wystarczy styropian czy wełna mineralna odpowiedniej grubości. Trzeba zainwestować w dobrej jakości okna, drzwi i bramy garażowe. Dzięki ich szczelności zaoszczędzimy niemałą sumę pieniędzy w okresie zimowym. Nie powinniśmy również rezygnować z wiatrołapu, który znacznie ogranicza ilość zimnego powietrza, które dostaje się do wnętrza domu, a przy tym pozwala utrzymać w nim czystość.

Brama garażowa
Duże straty ciepła mogą powodować złej jakości, tanie bramy garażowe. Obecnie są dostępne na rynku bramy ocieplane, zarówno rolowane czy uchylne, jak i segmentowe. Poszczególne elementy są wykonane z odpornej stali, wypełnionej pianką poliuretanową. Dzięki temu zachowany jest wysoki współczynnik przenikania ciepła, a także ograniczony zostaje hałas przedostający się do naszego domu. Nie bez znaczenia jest również odpowiedni system uszczelnień, jaki posiada dana brama garażowa.
Zamawiając bramę, warto przemyśleć również sprawę zamontowania do niej pełnej automatyki. Dzięki temu nie będziemy skazani na wysiadanie z samochodu i ręczne otwieranie bramy w czasie mroźnej zimy czy intensywnych opadów deszczu. Aby zwiększyć komfort oraz bezpieczeństwo warto zainwestować w bramy z przeszkleniami, które sprawią, że garaż nie będzie ciemnym, pozbawionym światła zewnętrznego pomieszczeniem.